Gmina Sanok, czyli Przyjedź, zakochaj się , wróć!

 

Gmina Sanok to to wyjątkowe miejsce na mapie Polski i perełka Podkarpacia, będąca bramą do Bieszczad. To mozaika krajobrazów łagodnych gór, zieleń lasów, nurt Sanu oraz wplecione w pejzaż Beskidu Niskiego i Gór Słonnych stare, zabytkowe drewniane cerkwie.

Gminę Wiejską Sanok zamieszkuje ok 17,7 tys. osób w   32 miejscowościach,  które otaczają pierścieniowo miasto Sanok,  położone w województwie podkarpackim, które jest jednym z najdalej wysuniętych na południowy-wschód ośrodków miejskich Polski.

Gmina wiejska jest jedną ze 159 gmin województwa podkarpackiego, leży nad rzekami San, Sanoczek, Pijawka i Tyrawka. Pod względem powierzchni, Gmina Sanok jest jedną z największych w powiecie sanockim.

Ziemia Sanocka i Gmina Sanok łączy w sobie żywą tradycję i nowoczesność.  Duch tradycji wciąż trwa w ludziach, którzy pielęgnują dawne zwyczaje, ludowe rzemiosło oraz folklor, który urzeka swoją prawdziwością. Kolorowe, piękne stroje, wyborne smakołyki kuchni podkarpackiej, nietuzinkowa muzyka, oryginalne rękodzieła, kultywowane z pokolenia na pokolenie zwyczaje i tradycje. – oto znaki rozpoznawcze folkloru w Gminie Sanok.

Odwiedzający nas turysta, znajdzie tutaj wszystko, co potrzebuje – zapierający dech w piersiach pejzaż, zabytkowe kościoły, wyborne podkarpackie smaki, dziewiczą przyrodę. Jest również miejsce na aktywny sposób na spędzenie wolnego czasu – spacery szlakami górskimi, rowerowe wycieczki, spływ Sanem, czy szaleńczy galop sanockimi lasami i polami.

W Gminie Sanok szczycimy się także architekturą drewnianą z XVIII i XIX wieku.  Małe, drewniane cerkwie przyciągają wzrok na każdym kroku. Nie sposób, nie wejść i nie poczuć zapachu tradycji, który przenosi nas w magiczną przeszłość.

Jedną z architektonicznych perełek Doliny Sanu, jest Mrzygłód – malownicze, dawne miasteczko, w którym czas się zatrzymał. Mrzygłód słynie z zespołu zabudowy, która oddaje w miniaturze układ średniowiecznego miasta.

Zapraszamy na niezapomnianą przygodę w Gminie Sanok! Po prostu – Przyjedź, zakochaj się, wróć!